Geologijos muziejus

Seniausias geologijos muziejus Lietuvoje
 

DĖMESIO! Pas mus, iki birželio 20d. lankosi MAMUTAS - užeikite ČIA.

Muziejus įkurtas prieš beveik 215 metų tam, kad pagerinti studijų kokybę pradedant kaupti mineralus, uolienas ir kt. Daugelis primųjų egzempliorių buvo ir iš kitų kraštų - Rusijos, Vokietijos, Austrijos ir iš kitur. 1805 metais, po  R.Simonavičiaus kolekcijos susisteminimo, buvo apie 20 000 mineralų ir uolienų pavyzdžių, tame tarpe ir keletas brangakmenių bei meteoritų. Tuo metu tai buvo viena didžiausių kolekcijų Europoje. Be mineralų ir uolienų muziejuje buvo sukaupta ir fosilijų kolekcija. Uždarius Vilniaus universitetą - 1842 metais - kolekcija buvo išsklaidyta po Rusijos imperijos universitetus. Geologijos katedrai atsikūrus - 1920 m. - dalis kolekcijos buvo sugražinta. Dalį geologinės kolekcijos dovanojo Varšuvos politechnikos mokykla. Muziejus pasipildė ir asmeninėmis katedros darbuotojų dovanotomis kolekcijomis. Antrojo pasaulinio karo metais - apie 75% muziejaus eksponatų buvo prarasta. Plačiau...

 

Ruošiame kilnojamas parodėles su paskaitomis.

Siūlome paskaitas - demonstracijas (iš anksto užsakyta norima tema)

Organizuojame tarptautinius renginius.

Dalyvaujame mokslo festivaliuose.

Ruošiame žymiems mokslininkams geologams skirtas parodas.

Rengiame tarptautines ir kitas parodas.

Kviečiame į bendro pobūdžio arba temines ekskursijas

 

 

 

Informacija lankytojams

 

Muziejus lankomas tik iš anksto susitarus

telefonu +370 5 2398277, arba

el.- paštu  eugenija.rudnickaite@gf.vu.lt

 

Adresas

Vilniaus universitetas

Geomokslų institutas
M. K. Čiurlionio g. 21/27 (231 kab.)

LT-03101, Vilnius

 

Istorinė apžvalga

• Muziejaus įkūrimo data laikomi 1803 m. (mineralų rinkinių VU turėjo ir anksčiau).

• Anksčiau mineralų kolekcijas Mineralogijos kabinetui paliko prof. Ž.E.Žiliberas (1781 m.) ir J.G.A.Forsteris (1785 m.). Daug rinkinių padovanojo Lietuvos didikai.

• 1805 m. Geologijos ir mineralogijos katedros vadovas Romanas Simonavičius kolekciją susistemino. Tuo metu buvo apie 20 000 mineralų ir uolienų pavyzdžių.

• 1832 m. Universitetą uždarius mineralogines kolekcijas paveldėjo Vilniaus medicinos chirurgijos akademija.

• 1842 m. Caro įsakymu ji buvo uždaryta ir kolekcijos išdalintos carinės Rusijos aukštosioms mokykloms bei Vilniaus gimnazijoms.

• 1867 m. Vilniuje atidaryta viešoji biblioteka prie kurios vėliau įkurtas Gamtos istorijos muziejus su geologijos-mineralogijos skyriumi. Ekspozicijos pagrindą sudarė mineralų kolekcija, o geologinių eksponatų buvo ~ 100, daugiausia fosilijos.

• 1920 m. Vilniuje Stepono Batoro universitete įkuriamos geologinės katedros, jose kaupiamos mineraloginės-geologinės kolekcijos.

• Nuo 1926 m. jame pradeda veikti Mineralogijos katedra, kuriai atitenka buvusios Geofizikos katedros rinkiniai, jai priklauso ir buvę Vilniaus miesto viešosios bibliotekos rinkiniai.

• 1928 m. prie Matematikos ir gamtos fakulteto įkurtas gamtos muziejus su geologijos-mineralogijos skyriumi. Kaip didaktinė mokslo įstaiga atidarytas 1931m. birželio 6 d. Muziejus buvo dabartinės Didžiosios Aulos patalpose, visuomenei jis buvo atviras 2 dienas per savaitę.

• 1929 m. pradėtas rengti mineralogijos muziejus Kauno universitete. Čia kaupiama Lietuvoje kritusių meteoritų kolekcija.

• 1939 metais Kauno Vytauto Didžiojo universitete intensyviai kuriamas ir geologijos muziejus.

• 1940 metų vasaros pabaigoje Matematikos-gamtos fakultetas, o kartu ir geologinės katedros bei kabinetai, iš Kauno keliasi į Vilnių.

• 1943 m. kovo 17 d. vokiečių nacistai uždarė universitetą. Per Antrąjį Pasaulinį karą prarasta ~75 procentai rinkinių.

•  Pokario metais Geologijos ir mineralogijos muziejus buvo atkurtas.

• 1972-1976 metų Gamtos mokslų fakulteto patalpų kapitalinis remontas.

• 1976 m. pradedama formuoti dabartinė ekspozicija.

• 1976-1992 m. VU Mokslo minties muziejaus filialas.

• 1986 m. Odesos universitetas grąžino dalį senosios R.Simonavičiaus kolekcijos.

• Nuo 1992 m. Geologijos ir mineralogijos muziejus vėl priklauso Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir mineralogijos katedrai.

• 2001-2002 m., remiant buvusiems VU auklėtiniams, muziejaus patalpos kapitališkai suremontuotos.

•2005 m. pervardintas į - VU Geologijos muziejus prie Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir mineralogijos katedros.

 

Šiuo metu ekspozicijoje yra paleontologijos, regioninės geologijos, petrologijos, mineralogijos, meteoritų skyriai.  Muziejaus tęsinys - katedros darbuotojų darbo kabinetai su monografiniais ir darbiniais moksliniais rinkiniais. Kai kurie net su mažom ekspozicijom. Turtingos fosilijų, uolienų, mineralų, meteoritų, gintarų su inkliuzais ir kitos kolekcijos leidžia lankytojus supažindinti su šalies, Baltijos regiono, įvairių pasaulio kraštų geologija, geologiniais procesais, klimato kaita Žemės evoliucijos eigoje, per valandą “nukeliauti” 4,5 milijardus metų.

Muziejus yra diplomuotų geologų ruošimo bazė, tarnauja jaunimo bei visuomenės geologiniam švietimui.

 

Daugiau apie muziejų

E.Rudnickaitė. Vilniaus universiteto geologijos ir mineralogijos muziejui 200 metų (pdf)
E.Rudnickaitė. Vilniaus universiteto geologijos ir mineralogijos muziejaus meteoritai (pdf, žurnale "Geologijos akiračiai")
E.Rudnickaitė, G.Žalūdienė. Vilniaus universiteto geologijos ir mineralogijos muziejus (pdf)
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer